Politiska stödförklaringar

Storbritannien

Laurie Carnie, fullmäktigeledamot, konservativ, Mearns, Aberdeenshire Council

James Adams, fullmäktigeledamot, konservativ, Banff och Buchan, Aberdeenshire Council

Anouk Kloppert, fullmäktigeledamot, Scottish National Party, Aboyne, Upper Deeside och Donside, Aberdeenshire Council

Ann Bridges, vice ordförande, konservativ, Widewater Ward, Lancing, Adur District Council

Jude Harvey, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Southwick Green, Adur District Council

Tony Pearce, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Doxey och Castletown, Stafford Borough Council

Barry McKee, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Bangor West, Ards & North Down Borough Council

Lauren Kendall, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Holywood och Clandeboye, Ards & North Down Borough Council

Liz Wright, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Willesborough, Ashford Borough Council

Richard Longstaff, fullmäktigeledamot, Miljöpartiet, Leigh Ward, Southend-on-Sea Borough Council

Kate Knight, fullmäktigeledamot, oberoende, Moulsecoomb & Bevendean, kommunfullmäktige i Brighton och Hove

Lucy Bywater, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Castle Ward, Bedford Borough Council

Alison Kelly, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Haverstock Ward, London Borough of Camden Council

Stuart Jeffery, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Bridge Ward, Maidstone Borough Council

Matt Fisher, vice ordförande, Green Party, Clarence ward, St Albans City and District Council

Wendy Cain, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Barnsley Metropolitan Borough Council

John Shephard, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Worksop South East, Bassetlaw District Council

Scott Patient, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Calderdale Metropolitan Borough Council

Bola Carew, fullmäktigeledamot, konservativ, London Borough of Bexley

Aji Peter, fullmäktigeledamot, konservativ, Kempshott & Buckskin, Basingstoke & Deane Borough Council

Christine Catterall, fullmäktigeledamot, konservativ, Bexleyheath och Crayford, London Borough of Bexley

James Anderson, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, East Retford West, Bassetlaw District Council

David Smith, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Darwen West, Blackburn with Darwen Borough Council

Yukteshwar Kumar, fullmäktigeledamot, konservativ, Bathwick, Bath and North East Somerset Council

Saskia Heijltjes, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Lambridge, Bath och North East Somerset Council

Ruth Malloy, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Weston, Bath och North East Somerset Council

Hal MacFie, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Keynsham East, Bath and North East Somerset Council

Ian Halsall, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Oldfield Park, Bath och North East Somerset Council

Shaun Stephenson-McGall, vice ordförande, liberaldemokrat, Oldfield Park Ward, Bath and North East Somerset Council

Jess David, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Moorlands, Bath and North East Somerset Council

John Leach, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Bath and North East Somerset Council

Kirsteen Thomson, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Muxloe, Blaby District Council

Nina De Ayala Parker, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, South Hampstead, London Borough of Camden Council

Jeanette Sunderland, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, City of Bradford Metropolitan District Council

Sunil Gupta, fullmäktigeledamot, konservativ, Bromley Common & Holwood, London Borough of Bromley

Caroline Whitaker, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Craven Ward, Bradford Metropolitan District Council

Janet Russell, fullmäktigeledamot, Miljöpartiet, Craven, City of Bradford Metropolitan District Council

Richard Silvester, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Horwich North East, Bolton Metropolitan Borough Council

Bernie Davis, ledamot av kommunfullmäktige, North Ward, Sidmouth Town Council

Susan Dowling, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Thetford East, Breckland District Council

Simon Bull, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Winton East, Bournemouth, Christchurch and Poole Council

Sandra Moore, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Canford Heath, Bournemouth, Christchurch och Poole Council

L-J Evans, tidigare fullmäktigeledamot, Poole People, Poole Town, Bournemouth, Christchurch and Poole Council

Emily Harman, liberal demokrat, Parkstone, kommunfullmäktige i Bournemouth, Christchurch och Poole

Alasdair Keddie, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Queen's Park, Bournemouth, Christchurch och Poole Council

Chris Rigby, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Winton East, Bournemouth, Christchurch och Poole Council

Peter Cooper, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Hamworthy, Bournemouth, Christchurch och Poole Council

Celia Hickson, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Tong Ward, Bradford Metropolitan District Council

Anna Watson, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Fort William och Ardnamurchan, Bradford Metropolitan District Council

Amy Heley, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Preston Park, Brighton and Hove City Council

Kerry Pickett, fullmäktigeledamot, Green Party, Preston Park, Brighton och Hove City Council

Raphael Hill, ledamot, Gröna partiet, Round Hill, kommunfullmäktige i Brighton och Hove

Lynn Stocks, fullmäktigeledamot, konservativ, Cheshire West and Chester Council

Sindhu Rajeev, fullmäktigeledamot, konservativ, Witham Central, Braintree District Council

Nick Childs, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Queen's Park, Brighton and Hove City Council

Andrew Steed, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Southfield Ward, London Borough of Ealing

Ellen McLeay, ledamot, Green Party, West Hill & North Laine, kommunfullmäktige i Brighton och Hove

Martin Hey, fullmäktigeledamot, Miljöpartiet, Northowram, Shelf, Claremount och Shibden, Calderdale Metropolitan Borough Council

Keith Bentley, fullmäktigeledamot, oberoende, South Woodham - Elmwood och Woodville, Chelmsford City Council

James Butcher, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, North Downs East, Folkestone & Hythe District Council

Julian Fulbrook, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Holborn och Covent Garden, London Borough of Camden Council

Sammy Backon, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Eltham Town och Avery Hill, Royal Borough of Greenwich

Amanda Onwuemene, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Birkenhead och Tranmere, Wirral Borough Council

Barry Parsons, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Easton Ward, Bristol City Council

Christine Townsend, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Southville, Bristols kommunfullmäktige

David Wilcox, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Lockleaze, Bristol City Council

Ed Plowden, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Windmil Hill, Bristol City Council

Heather Mack, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Lockleaze, Bristol City Council

Katy Grant, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Clifton, Bristol City Council

Martin Fodor, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Redland, Bristols kommunfullmäktige

Mohamed Makawi, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Cotham Ward, Bristol City Council

Tim Wye, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Ashley, Bristols kommunfullmäktige

Tom Hathway, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Clifton Down, Bristol City Council

Amirah Cole, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Ashley, Bristol City Council

Philippa Hulme, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Horfield, Bristols kommunfullmäktige

Andrew Varney, vice överborgmästare 2021-2022, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Brislington West, Bristols kommunfullmäktige

Jude English, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Ashley, Bristols kommunfullmäktige

Lorraine Francis, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Eastville, Bristols kommunfullmäktige

Izzy Russell, ledamot, Miljöpartiet, Ashley, Bristols kommunfullmäktige

Ellie Freeman, fullmäktigeledamot, Miljöpartiet, Bedminster, Bristol City Council

Emma Edwards, ledamot av kommunfullmäktige i Bristol

Eleanor Laming, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Brundall Ward, Broadland District Council

Johnny McMahon, fullmäktigeledamot, konservativ, Cannock East Ward, Cannock Chase District Council

Ewan Jones, borgmästare, Gröna partiet, Brutons kommunfullmäktige

Marina Chacon-Dawson, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Caerphilly County Borough Council

Heather Fletcher, fullmäktigeledamot, Labour Party, Swinton Park, Salford City Council

Jo Elson, fullmäktigeledamot, Miljöpartiet, Rawnsley Ward, Cannock Chase District Council

Ernestas Jegorovas-Armstrong, fullmäktigeledamot, Miljöpartiet, London Borough of Islington

Naomi Bennett, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Abbey, Cambridge City Council

Hannah Copley, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Abbey, Cambridge City Council

Cameron Holloway, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Newnham, Cambridge City Council

Jocelynne Scutt, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, West Chesterton, kommunfullmäktige i Cambridge

Russ McPherson, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Cherry Hinton, Cambridge City Council

Matthew Howard, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Abbey-distriktet, Cambridge City Council

Elliot Tong, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Abbey, Cambridge City Council

Emma Ward, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Dishley & Hathern, Charnwood Borough Council

Ezra Cohen, Miljöpartiet, Seaford East, Lewes distriktsstyrelse

Sue Anderson, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Greenhill Ward, London Borough of Harrow Council

Ewan Tomeny, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Birkenhead och Tranmere, Wirral Borough Council

Ian Middleton, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Oxdshire, Cherwell District Council

Patrik Garten, fullmäktigeledamot, konservativ, North Downs, Maidstone Borough Council

Jorge Roldan, högre verkställighetsansvarig, Edinburgh City Council

Mark Haworth-Booth, fullmäktigeledamot, Miljöpartiet, Landkey Ward, North Devon District Council

Malcolm Peplow, fullmäktigeledamot, Miljöpartiet, Whalley och Painter Wood, Ribble Valley Borough Council

Laura Manston, fullmäktigeledamot, Miljöpartiet, Ash och New Ash, Sevenoaks District Council

Susan Elsmore, fullmäktigeledamot, Welsh Labour, Canton, Cardiffs kommunfullmäktige

Jamie Green, fullmäktigeledamot, Welsh Labour, Whitchurch och Tongwynlais, Cardiffs kommunfullmäktige

Bethan Proctor, fullmäktigeledamot, Welsh Labour, Llanishen, Cardiffs kommunfullmäktige

Peter Wong, fullmäktigeledamot, Welsh Labour, Cardiffs kommunfullmäktige

Liz Childs, fullmäktigeledamot, oberoende, Barton-le-Clay och Silsoe, Central Bedfordshire Council

Alun Williams, fullmäktigeledamot, Plaid Cymru, Aberystwyth Morfa a Glais, Ceredigions länsstyrelse

Mark Cherry, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Banbury Ruscote, Cherwell District Council

Cath Golding, fullmäktigeledamot, Miljöpartiet, St. Gabriel's, Knowsley Metropolitan Borough Council

Michele Barnes, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Pendleton och Charlestown, Salford City Council

Paul Cropper, tidigare ledamot av kommunfullmäktige, konservativ, Radcliffe North och Ainsworth, Bury Borough Council

Elton Watson, fullmäktigeledamot, konservativ, Davenham, Moulton & Kingsmead Ward, Cheshire West and Chester Council

Ashan Jeeawon, fullmäktigeledamot, oberoende, Bexhill St Stephens, Rother District Council

Tabi Joy, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, St Pauls, Cheltenham Borough Council

Paul Baker, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Charlton Park, Cheltenham Borough Council

Richard Pineger, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, St Marks, Cheltenham Borough Council

Wendy Flynn, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Hesters Way, Cheltenham Borough Council

Nicole Meardon, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Sutton Villages, Cheshire West and Chester Council

Sarah Sharp, fullmäktigeledamot, Miljöpartiet, Chichester South, Chichester District Council

Steven Hogben, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Crewe South, Cheshire East Council

Rachel Bailey, fullmäktigeledamot, konservativ, Cheshire East Council

Leila Ben-Hassel, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Norbury And Pollards Hill, Croydon Council, London

Rebecca Shoob, fullmäktigeledamot, konservativ, Cheriton Ward, Folkestone & Hythe District Council

Andrew Sillett, ledamot, liberaldemokrat, Kingston Upon Thames Borough Council

Malcolm Beecher, ledare för den gröna gruppen, Miljöpartiet, Staines, Spelthorne Borough Council

Tom Simon, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Belsize, London Borough of Camden Council

Ria Patel, fullmäktigeledamot, Miljöpartiet, Fairfield, London Borough of Croydon

Dave Jones, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Glyn y Marl Ward, Conwy County Borough Council

Angie O'Grady, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Conwy County Borough Council

Tamsyn Widdon, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Penryn Ward, Cornwall Council

Loic Rich, fullmäktigeledamot, oberoende, Tregolls Ward, Cornwall Council

Richard Morgan, fullmäktigeledamot, konservativ, Grumbolds Ash med Avening, Cotswold District Council

Asha Masih, fullmäktigeledamot, konservativ, Westwood Ward, Coventry City Council

Jayne Innes, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Whoberley Ward, Coventry City Council

Tina Belben, fullmäktigeledamot, konservativ, Pound Hill North & Forge Wood, Crawley Borough Council

Smita Raja, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Northgate & West Green, Crawley Borough Council

Sandra Buck, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Ifield, Crawley Borough Council

Ben Crystall, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Hertford Bengeo, East Herts District Council

Rachael Blake, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Rossington och Bawtry, Doncaster Metropolitan Borough Council

Judy Filmore, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, North Ward, Cumbria County Council

Sammy Barry-Mears, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Dacorum Borough Council

Richard Lawley, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Harrowgate Hill, Darlington Borough Council

Roz Henderson, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Harrowgate Hill, Darlington Borough Council

Kate Mammolotti, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Hummersknott, Darlington Borough Council

David Beckett, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Brinkburn och Faverdale, Darlington Borough Council

Jon Harland, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Prestatyn Central, Denbighshire Council

Ellie Chard, fullmäktigeledamot, Labour Party, Rhyl South, Denbighshire Council

Andrew Statham, tidigare ledamot av kommunfullmäktige, konservativ, Darley Dale, Derbyshire Dales District Council

Clare Gamble, fullmäktigeledamot, grön/oberoende, Litton och Longstone, Derbyshire Dales District Council

Matthew Buckler, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Stanton, Matlock, Derbyshire Dales District Council

Peter O'Brien, fullmäktigeledamot, oberoende, Hathersage och Eyam, Derbyshire Dales District Council

Matt Buckler, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Bonsall & Winster, Derbyshire Dales District Council

Janet Bradford, fullmäktigeledamot, oberoende, Newton Abbot South, Devon County Council

Julian Brazil, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Kingsbridge, Devon County Council

Dave Shaw, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, stadsdelen Town, Doncaster Metropolitan Borough Council

Miriam Rice, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Northolt Mandeville Ward, London Borough of Ealing

Dave Bolwell, fullmäktigeledamot, konservativ, Bridport, Dorset Council

Brian Heatley, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Rodwell And Wyke, Dorset Council

Jon Orrell, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Melcombe Regis, Dorset Council

Clare Sutton, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Rodwell och Wyke, Dorset Council

David Taylor, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Charminster St Marys, Dorset Council

Bill Trite, fullmäktigeledamot, konservativ, Dorset Council

Pamela Brivio, fullmäktigeledamot, Labour Party, Tower Hamlets, Dover District Council

Heather Anderson, fullmäktigeledamot, Scottish National Party, Dundee City Council

Jonathan Elmer, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Brandon, Durham County Council

Josie Ratcliffe, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, East Downham Ward, King's Lynn & West Norfolk Council

Dee Martin, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Northolt West End, London Borough of Ealing

Connie Hersch, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Ealing Common, London Borough of Ealing

Lade Hephzibah Olugbemi, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, West Thamesmead, Royal Borough of Greenwich

John McGhee, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Annick, East Ayrshire Council

Olly Davey, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Exmouth Town, East Devon District Council

Tony Woodward, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Exmouth Halsdon, East Devon District Council

Denise Bickley, fullmäktigeledamot, oberoende, Sidmouth Town, East Devon District Council

Susan Murray, fullmäktigeledamot, skotsk liberaldemokrat, East Dunbartonshire Council

James Hogan, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Horndean Downs, East Hampshire District Council

David Podger, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Petersfield St Peter's, East Hampshire District Council

Chris Copeman, fullmäktigeledamot, Miljöpartiet, Helsby, Cheshire West and Chester Council

Ben Parker, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, avdelning 10 - Morningside, Edinburghs kommunfullmäktige

Neil Franks, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Droitwich East, Wychavon District Council

Robert Watson, fullmäktigeledamot, East Lindsey Independent, Sutton on Sea, East Lindsey District Council

Ruchira Yarsley, fullmäktigeledamot, East Lindsey Independent, Wragby, East Lindsey District Council

Shona McIntosh, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Musselburgh, East Lothian Council

Jayne Phoenix, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, North Bridlington, East Riding of Yorkshire Council

Rachel Smith-Lyte, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Melton Ward, East Suffolk Council

Sally Noble, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Wickham Market, East Suffolk Council

Beth Keys-Holloway, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Halesworth, East Suffolk Council

Stephen Molyneux, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Woodbridge, East Suffolk Council

Wendy Maples, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Lewes, East Sussex County Council

Graham Simpkins, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Brough, Eden District Council

Alys Mumford, fullmäktigeledamot, Green Party, avdelning 17 - Portobello / Craigmillar, Edinburghs kommunfullmäktige

Steve Burgess, ledamot, Scottish Green Party, avdelning 15 - Southside / Newington, Edinburghs kommunfullmäktige

Scott Arthur, fullmäktigeledamot, Scottish Labour Party, Colinton / Fairmilehead, Edinburghs kommunfullmäktige

Alex Kerridge, fullmäktigeledamot, Edinburghs kommunfullmäktige

Simon Heap, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Buckhurst Hill East, Epping Forest District Council

Alex Warren, tidigare ledamot av kommunfullmäktige, liberaldemokrat, Salford City Council

Alec Sandiford, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Weeping Cross och Wildwood, Stafford Borough Council

Ellen Neville, fullmäktigeledamot, Tunbridge Wells Alliance, Hawkhurst & Sandhurst, Tunbridge Wells Borough Council

Lesley Whybrow, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Hythe, Folkestone & Hythe District Council

Julie Tucker, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Evesham South, Evesham Town Council

Julie Haines, fullmäktigeledamot, Evesham Town Council

Diana Moore, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, St David's Ward, Exeter City Council

Amy Sparling, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, St David's Ward, Exeter City Council

Carol Bennett, fullmäktigeledamot, Green Party, Heavitree Ward, Exeter City Council

Tess Read, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, St David's, Exeter City Council

Jemima Moore, fullmäktigeledamot, oberoende, Newtown & St Leonards, Exeter City Council

Joshua Ellis-Jones, fullmäktigeledamot, Labour Party, Topsham, Exeter City Council

Daniel Wilson, fullmäktigeledamot, Labour, Halsdon, Exmouths kommunfullmäktige

Mary Donnelly, fullmäktigeledamot, Scottish National Party, Hamilton West & Earnock, Lancashire County Council

Euan Stainbank, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Falkirks kommunfullmäktige

Chrissie Bainbridge, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Portchester East, Fareham Borough Council

Al Clark, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, St Andrews, Fife Council

Sarah Neal, fullmäktigeledamot, Scottish National Party, Inverkeithing och Dalgety Bay, Fife Council

Arnold Woolley, fullmäktigeledamot, oberoende, Buckley: Bistre East, Flintshire County Council

David Healey, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Caergwrle Ward, Flintshire County Council

David Evans, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Shotton Ward, Flintshire County Council

Sam Swash, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Mancot, Flintshire County Council

Dan Rose, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Buckley: Bistre West, Flintshire County Council

Chris McFarling, ledamot, Gröna partiet, Sedbury, Forest of Dean District Council

Johnathan Lane, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Tidenham, Forest of Dean District Council

Barry Humphreys, fullmäktigeledamot, konservativ, Chilton, Mid Suffolk District Council

Beki Hoyland, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Blakeney och Bream, Forest of Dean District Council

Sid Phelps, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Forest of Dean District Council

Jackie Fraser, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Mitcheldean, Ruardean & Drybrook, Forest of Dean District Council

Alastair Binnie-Lubbock, fullmäktigeledamot, Miljöpartiet, Hackney Downs Ward, London Borough of Hackney

Mark Jenkins, fullmäktigeledamot, Miljöpartiet, Sandford och Creedy, Mid Devon District Council

Stuart Wilson, fullmäktigeledamot, oberoende och gröna partiet, Hullbridge, Rochford District Council

Jo Robb, fullmäktigeledamot, Miljöpartiet, Kidmore End och Whitchurch, South Oxfordshire District Council

Vicky Caulfield, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Wyre Forest District

Sandra Simpson, ledamot, Gröna partiet, norra distriktet, Witney Town Council

Martha Wardrop, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Hillhead, Glasgows kommunfullmäktige

Jon Molyneux, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Pollokshields, Glasgows kommunfullmäktige

Sharon Greer, fullmäktigeledamot, skotska labourpartiet, nordöstra delen, Glasgows kommunfullmäktige

Bailie Paul McCabe, fullmäktigeledamot, Scottish National Party, Linn, Glasgow City Council

Lana Reid-McConnell, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Glasgows kommunfullmäktige

Ian Mutch, fullmäktigeledamot, Green Party, St Benedict's Ward, Glastonbury Town Council

Lokabandhu, ledamot, Green Party, St Edmund's Ward, Glastonbury Town Council

Mike Smyth, fullmäktigeledamot, Green Party, St Mary's Ward, Glastonbury Town Council

Indra Donfrancesco, fullmäktigeledamot, Green Party, St Benedict's Ward, Glastonbury Town Council

Serena Roney-Dougal, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, St Edmund's Ward, Glastonbury Town Council

Jon Cousins, borgmästare, Green Party, St Edmund's Ward, Glastonbury Town Council

Angela Conder, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Kingsholm och Wotton, Gloucester City Council

Cate Cody, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Tewkesbury, Gloucestershire County Council

Bob Maynard, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Bridgemary, Gosport Borough Council

Richard Earle, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Elson, Gosport Borough Council

Angela Goodwin, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Friary & St Nicolas, Guildford Borough Council

Diana Jones, fullmäktigeledamot, Residents for Guildford and Villages, Tillingbourne, Guildford Borough Council

Richard Nicholson, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Heath, Haywards Heath Council

Zoe Garbett, fullmäktigeledamot, Miljöpartiet, Dalston Ward, London Borough of Hackney

Paul Heilbron, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Quays, Salford City Council

Alan Dowden, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Baddesley, Hampshire County Council

Jacky Tustain, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Basingstoke North, Hampshire County Council

Kay Morrison, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Bush Fair, Harlow District Council

Eldridge Culverwell, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Stroud Green, London Borough of Haringey

Cathy Brennan, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Muswell Hill, London Borough of Haringey

Alexandra Worrell, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Stroud Green, London Borough of Haringey

Emily Arkell, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Bounds Green, London Borough of Haringey

Ian Huddlestone, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, New Mills East, High Peak Borough Council

Andrew Malcolm, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, High Town Ward, Luton Borough Council

Sabina Arthur, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Braybrook, Hastings Borough Council

Amanda Jobson, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Gensing, Hastings Borough Council

Grainne Rason, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Emsworth, Havant Borough Council

Chloë Goldsmith, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Regency, Brighton och Hove kommunfullmäktige

Joanna Collins, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Hope Valley, High Peak Borough Council

Jeremy Milln, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Hereford (centrala), Herefordshire Council

Toni Fagan, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Birch, Herefordshire Council

Louis Stark, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Ross West, Herefordshire Council

Eric Buckmaster, fullmäktigeledamot, konservativ, Hertfordshire County Council

Lee Williscroft-Ferris, ledamot, djurskyddspartiet, Hexhams kommunfullmäktige

Andy Furlong, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Markfield, Stanton & Field Head, Hinckley & Bosworth Borough Council

Robert Platt, fullmäktigeledamot, Green Party, Steyning And Ashurst Ward, Horsham District Council

Chris Ballance, fullmäktigeledamot, Green Party, Aird och Loch Ness, Highland Council

Kate Willis, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Highland Council

Ken McGlashan, fullmäktigeledamot, Labour & Co-Operative, Knowsley Metropolitan Borough Council

Dave Poyser, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Hillrise Ward, London Borough of Islington

Pete Stead-davis, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Hinckley and Bosworth Borough Council

Michael Croker, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Bramber, Upper Beeding och Woodmancote, Horsham District Council

Joan Grech, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Storrington och Washington, Horsham District Council

Benali Hamdache, fullmäktigeledamot, Miljöpartiet, Highbury, London Borough of Islington

Jennifer Hawkins, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Hythe West, Hythe Town Council

Martin Whybrow, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, West Ward, Hythe Town Council

Claire Critchison, ledamot, Alliansgruppen, Chale Niton och Shorwell, Isle of Wight Council

Louise Venables, ledamot, Gröna partiet, stadsdelsnämnd, Exmouths kommunfullmäktige

Dahabo Isse, fullmäktigeledamot, Labour Party, Colville, Kensington & Chelsea Borough Council

Kamala Kugan, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Kingston Upon Thames Borough Council

Gina Dowding, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Marsh Ward, Lancashire County Council

Ruth Hayes, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Clerkenwell, London Borough of Islington

Joseph Croft, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, St Mary's och St James', London Borough of Islington

Sheila Chapman, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Junction Ward, London Borough of Islington

Isla Wrathmell, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Vauxhall, London Borough of Lambeth

Derek Crow-Brown, fullmäktigeledamot, konservativ, Birchington & Rura, Kent County Council

Mel Dawkins, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Canterbury City South, Kent County Council

Jackie Davies, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Berrylands Ward, Kingston Upon Thames Borough Council

Sue Ansari, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Hook and Chessington North Ward, Kingston Upon Thames Borough Council

Patrick Hall, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Tudor Ward, Kingston Upon Thames Borough Council

Alan Tormey, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Childwall Ward, Liverpools kommunfullmäktige

Scott Ainslie, fullmäktigeledamot, Miljöpartiet, London Borough of Lambeth

Carol Webley-Brown, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, London Borough of Lewisham

Susan Lee-Richards, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Newsome, Kirklees kommunfullmäktige

Manisha Roma Kaushik, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Kirklees kommunfullmäktige

Graham Turner, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Kirklees kommunfullmäktige

Graham Clews, ledamot, Miljöpartiet, Lewes Priory, Lewes distriktsstyrelse

David Bradbury, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Thurston, Mid Suffolk District Council

Frank De Molfetta, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Preston Central East, Lancashire County Council

Kathy Murphy, fullmäktigeledamot, oberoende, St Laurence, Southend-on-Sea Borough Council

Thomas Crone, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, St Michaels, Liverpools kommunfullmäktige

Billy Harding, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Forest Hill, London Borough of Lewisham

Jackie Dale, ledamot, Gröna partiet, Pillowell, Lydney Town Council

Faye Penny, fullmäktigeledamot, oberoende ekosocialister, John O'Gaunt Ward, Lancaster City Council

Alistair Sinclair, fullmäktigeledamot, oberoende ekosocialister, John O'Gaunt Ward, Lancaster City Council

Tim Hamilton-Cox, fullmäktigeledamot, Green Party, Bulk Ward, Lancaster City Council

Tim Dant, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Scotforth West Ward, Lancaster City Council

Joanna Young, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Scotforth West Ward, Lancaster City Council

Dave Brookes, fullmäktigeledamot, Green Party, Castle Ward, Lancaster City Council

Abi Mills, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Scotforth West Ward, Lancaster City Council

Jack Lenox, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Bulk Ward, Lancaster City Council

Paul Tynan, fullmäktigeledamot, Green Party, Ellel Ward, Lancaster City Council

Sarah McGowan, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Halton-with-Aughton and Kellet Ward, Lancaster City Council

Jean Parr, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Lancaster City Council

Ann Forsaith, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Farnley och Wortley, Leeds kommunfullmäktige

Lou Cunningham, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Armley, Leeds kommunfullmäktige

Katie Dye, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Killingbeck och Seacroft, Leeds kommunfullmäktige

Kevin Ritchie, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Bramley och Stanningley, Leeds kommunfullmäktige

Ed Carlisle, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Hunslet och Riverside, Leeds kommunfullmäktige

Penny Stables, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Wetherby, Leeds kommunfullmäktige

Raymond Jones, fullmäktigeledamot, Labour Party, Horsforth, Leeds kommunfullmäktige

Hemant Rae Bhatia, ledamot, Labourpartiet, Beaumont Leys, kommunfullmäktige i Leicester

Geoff Whittle, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Knighton Ward, Leicester City Council

Patrick Kitterick, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Castle Ward, Leicester City Council

Melissa mars, fullmäktigeledamot, Labour Party, Knighton, Leicester City Council

Max Hunt, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Charnwood, Leicestershire County Council

Betty Newton, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Charnwood, Leicestershire County Council

Becky Francomb, fullmäktigeledamot, Miljöpartiet, Seaford East, Lewes distriktsstyrelse

Viral Patel, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Watchfield och Shrivenham, Vale Of White Horse District Council

Lynn Daniel, borgmästare i West Devon, Miljöpartiet, West Devon South Tawton, West Devon Borough Council

David Chorlton, ledamot av kommunfullmäktige i Facit och Shawforth, Whitworth Town Council

Debbie Armiger, fullmäktigeledamot, Labour Party, Park, Lincoln City Council

Terence Carter, fullmäktigeledamot, Miljöpartiet, Mid Suffolk District Council

Nathalie Nicholas, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Picton Ward, Liverpools kommunfullmäktige

Roger Stead, fullmäktigeledamot, Miljöpartiet, Kirby Muxloe, Blaby District Council

Thomas Beckett, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Killultagh, Lisburn och Castlereaghs kommunfullmäktige

Richard Kemp CBE, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Wavertree, Liverpools kommunfullmäktige

Rab McCraken, ledamot, Labour Party, Llantwit Fardre, Llantwit Fardre Community Council

Siân Berry, ledamot, Gröna partiet, Highgate Ward, London Assembly

Jenifer Gould, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Cannon Hill, Merton London Borough Council

Jen Overett, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Elmswell & Woolpit, Mid Suffolk District Council

Leonie Cooper, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Londonförsamlingen

Neil Gulliver, fullmäktigeledamot, konservativ, Chelmer Village och Beaulieu Park, Chelmsford City Council

Jenny Vinson, fullmäktigeledamot, genombrottspartiet, Staines South, Spelthorne Borough Council

Robert Roche, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Limbury, Luton Borough Council

Linda Kirby, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Graveney, Merton London Borough Council

Tanya Burch, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Ordsall, Salford City Council

Natalie McVey, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Malvern Trinity, Malvern Hills District Council

Brian Beggs, fullmäktigeledamot, konservativ, St Lukes Ward, Southend-on-Sea Borough Council

Gabrielle Crisp, fullmäktigeledamot, Green Party, St Nicolas Ward, Shoreham-by-Sea, Adur & Worthing Council

Daniel Pratt, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Battisford & Ringshall, Mid Suffolk District Council

Su Matthews, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Pendlebury and Clifton ward, Salford City Council

Rob Nunney, fullmäktigeledamot, Green Party, Woodhouse Park, Manchester City Council

Jill Lovecy, fullmäktigeledamot, Labour Party, Rusholme, Manchester City Council

Linda Foley, fullmäktigeledamot, Labour Party, Didsbury East, Manchester City Council

Debbie Hilal, fullmäktigeledamot, Labour Party, Didsbury West, Manchester City Council

Eve Holt, fullmäktigeledamot, Labour & Co-Operative, Manchester City Council

Lindsay MacDougall, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, St Marys, Glastonbury Town Council och Mendip District Council

Tom Ronan, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Wells St Thomas, Mendip District Council

Lois Rogers, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Wells Central Ward, Mendip District Council

Jacob Sanders, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Forest of Dean District Council

Tony Reiss, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Wimbledon Park, Merton London Borough Council

John Oliver, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, West Barnes, Merton London Borough Council

Natalia Letch, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Upper Yeo & Taw, Mid Devon District Council

Lara Ellis, fullmäktigeledamot, Labour Party, Heaton Ward, Newcastle Upon Tyne City Council

Shiva Knight, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, North Ward, Chichester District Council

Sue Robinson, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Cullompton Padbrook, Mid Devon District Council

Austin Davies, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Thurston, Mid Suffolk District Council

Carol Stanier, ledamot, liberaldemokrat, Royston Heath, North Hertfordshire District Council

Paul Edmonds, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Castle och Newnham, Bedford Borough Council

Joa Saunders, ledamot, Miljöpartiet, Chailey Barcombe och Hamsey, Lewes distriktsstyrelse

Richard Winch, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Walsham-le-Willows, Mid Suffolk District Council

James Patchett, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Stow Thorney, Mid Suffolk District Council

Ollie Walters, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, St Peter's, Mid Suffolk District Council

Anne Eves, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Burgess Hill - Leylands, Mid Sussex District Council

Anthony Lovell, fullmäktigeledamot, konservativ, Winyates Ward, Redditch Borough Council

Shasha Khan, ledamot, Miljöpartiet, Hooley, Merstham och Netherne, Reigate and Banstead Borough Council

Aaron Wilkins-Odudu, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Alston och Hothersall, Ribble Valley Borough Council

Tricia Ayrton, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Balderstone och Kirkholt, Rochdale Metropolitan Borough Council

Jenny Edwards, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Ardingly & Balcombe, Mid Sussex District Council

Lisa Scott, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Charlwood, Mole Valley District Council

Margot Russell, fullmäktigeledamot, skotska labourpartiet, Dalkeith, Midlothian Council

Douglas Bowen, fullmäktigeledamot, Scottish National Party, Midlothian South, Midlothian Council

Dianne Alexander, fullmäktigeledamot, Scottish National Party, Midlothian Council

Jennifer Wilson-Marklew, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Stony Stratford Ward, Milton Keynes kommunfullmäktige

Pauline Wallis, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Central Milton Keynes Ward, Milton Keynes Council

Nate Higgins, fullmäktigeledamot, Miljöpartiet, Stratford Olympic Park, London Borough of Newham

Ian Chandler, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Llantilio Crossenny, Monmouthshire Council

Neil Cameron, fullmäktigeledamot, Scottish National Party, Moray Council

Jane Byrne, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, North East Combined Authority, Newcastle Upon Tyne City Council

Stephanie Talbot, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Knutton, Newcastle-Under-Lyme Borough Council

Lewis Godfrey, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Green Street West, London Borough of Newham

James Beckles, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, London Borough of Newham

Carolyn Corben, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Maryland, London Borough of Newham

Rachel Tripp, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Forest Gate North, London Borough of Newham

Ian Albert, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Hitchin Bearton, North Hertfordshire District Council

Ian Poyser, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Plympton Chaddlewood, Plymouth City Council

Ben Price, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Thorpe Hamlet, Norfolk County Council

Jamie Osborn, fullmäktigeledamot, Green Party, Mancroft City and County, Norfolk County Council

Paul Neale, ledamot, Green Party, Norfolk County Council

Gail Jenkinson, fullmäktigeledamot, Labour Party, Greasby, Frankby och Irby, Wirral Borough Council

Bill Parkinson, fullmäktigeledamot, konservativ, Haverstoe, North East Lincolnshire Council

Tim Mickleburgh, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, North East Lincolnshire Council

Georgie Perry-Warnes, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Holt Ward, North Norfolk District Council

Elaine Garry, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Failsworth West, Oldham Metropolitan Borough Council

Richard Warren, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, North Richmond Ward, London Borough of Richmond upon Thames

Emily Fedorowycz, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Kettering, North Northamptonshire Council

Dez Dell, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Clover Hill, North Northamptonshire Council

William Colquhoun, fullmäktigeledamot, Labour Party, Lloyds, North Northamptonshire Council

Karin Haverson, vice ordförande, Green Party, Banwell och Winscombe, North Somerset Council

Joe Tristram, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Banwell och Winscombe, North Somerset Council

Michelle Fox, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, North Tyneside Council

Steve Crisp, fullmäktigeledamot, Miljöpartiet, Bourne, Tonbridge and Malling Borough Council

Nick Morphet, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Humshaugh, Northumberlands länsstyrelse

Lesley Grahame, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Thorpe Hamlet, Norwich City Council

Lucy Galvin, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Nelson Ward, Norwich City Council

Alex Catt, fullmäktigeledamot, Green Party, Sewell, Norwich City Council

Julie Young, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Nelson, Norwich City Council

Gary Champion, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Sewell, Norwich City Council

Julie Brociek-Coulton, fullmäktigeledamot, Labour Party, Sewell Division, Norwich City Council

Hannah Hoechner, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Norwich City Council

Shuguftah Quddoos, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Berridge Ward, Nottingham City Council

Nayab Patel, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Sherwood Ward, Nottingham City Council

Kirsty Jones, fullmäktigeledamot, Nottingham Independent, Clifton East, Nottingham City Council

Sarita-Marie Rehman-Wall, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Bulwell Forest, Nottingham City Council

Penny Gowland, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, West Bridgford North, Nottinghamshire County Council

Jo Blackman, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Wanstead Village, London Borough of Redbridge

Alistair Morris, fullmäktigeledamot, Green Party, Marston, Oxford City Council

Lois Muddiman, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Osney & St Thomas, Oxfords kommunfullmäktige

Rosie Rawle, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Donnington, Oxfords kommunfullmäktige

Paula Dunne, fullmäktigeledamot, Labour Party, Cowley, Oxfords kommunfullmäktige

Lucy Pegg, biträdande ledare för den gröna gruppen, Green Party, Donnington, Oxfords kommunfullmäktige

Imogen Thomas, fullmäktigeledamot, Labour Party, Holywell, Oxfords kommunfullmäktige

Roz Smith, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Oxfords kommunfullmäktige

Vanessa Thomas, fullmäktigeledamot, oberoende, Carew och Jeffreyston, Pembrokeshire County Council

Maureen Bowen, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Pembroke Dock: Bush, Pembrokeshire County Council

Marco Cereste, fullmäktigeledamot, konservativ, Hampton Vale, Peterborough City Council

Simon Barkham, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Paston och Walton, Peterboroughs kommunfullmäktige

Becky Wing, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Central Harbour, Ramsgate Council

Shani Manamperi, fullmäktigeledamot, Miljöpartiet, Ash och New Ash, Sevenoaks District Council

Jason Fazackarley, biträdande borgmästare, liberaldemokrat, Nelson, Portsmouths kommunfullmäktige

Andrée Frieze, fullmäktigeledamot, Miljöpartiet, Ham, Petersham & Richmond Riverside, London Borough of Richmond upon Thames

Doug Cresswell, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Katesgrove, Reading Borough Council

Dave McElroy, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Redlands, Reading Borough Council

Josh Williams, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Park Ward, Reading Borough Council

Louise Keane, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Katesgrove, Reading Borough Council

James Moore, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Tilehurst, Reading Borough Council

Rob White, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Park Ward, Reading Borough Council

Richard Davies, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Reading Borough Council

Bev Place, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, North Heywood, Rochdale Borough Council

Jo McPherson, fullmäktigeledamot, konservativ, Rochford District Council

Vincent Langdon-Morris, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Framlinghams kommunfullmäktige

Cheryl Briggs, ledamot, Gröna partiet, Abingdon Abbey Northcourt, Vale Of White Horse District Council

Ben Smith, fullmäktigeledamot, Scottish Labour Party, Renfrewshire Council

Dan Owen-Jones, fullmäktigeledamot, Labour Party, Tonyrefail East, Rhondda Cynon Taf Council

Gaynor Lesley Warren, fullmäktigeledamot, Labour Party, kyrkby, Rhondda Cynon Taf Council

Trevor Roach, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Mitcheldean, Ruardean & Drybrook, Forest of Dean District Council

Gaye McCrum, fullmäktigeledamot, Miljöpartiet, Littlemoor, Ribble Valley Borough Council

Sammie Bellamy, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Walkden North, Salford City Council

Paul Bennett, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Pickersleigh, Malvern Hills distriktsstyrelse

Polly Gray, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Bexhill Old Town & Worsham, Rother District Council

Michael Carthew, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Olton, Solihulls kommunfullmäktige

Sunita Gordon, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, London Borough of Sutton

Billy Sheerin, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Castleton, Rochdale Borough Council

Sam Coleman, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Bexhill Sidley, Rother District Council

Iqbal Hossain, fullmäktigeledamot, Aspire, Lansbury, London Borough of Tower Hamlets

Brenda Rogers, fullmäktigeledamot, konservativ, Cliffsend och Pegwell, Thanet District Council

Steve Ringham, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Addlestone North, Runnymede Borough Council

Hannah Robinson-Smith, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Cadishead och Lower Irlam, Salford City Council

Ian Aldridge, fullmäktigeledamot, oberoende, Watchet & Williton, Somerset West & Taunton Council

Marnie Havard, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Wales Ward, Rotherham Metropolitan Borough Council

Charlotte Green, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Barwell, Hinckley & Bosworth Borough Council

Mary Mason, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Bounds Green, London Borough of Haringey

Gary Dillon, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Charlton Village och Riverside, Royal Borough of Greenwich

Jerry Roodhouse, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Paddox, Rugby Borough Council

Noreen New, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Paddox, Rugby Borough Council

Richard Mallender, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Lady Bay, Rushcliffe Borough Council

Sue Mallender, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Lady Bay, Rushcliffe Borough Council

Karl Macnaughton, fullmäktigeledamot, Green Party, Chelmsley Wood, Solihull City Council

Gina Reynolds, fullmäktigeledamot, Labour, Walkden South, Salford City Council

Neil Reynolds, fullmäktigeledamot, Labour, Higher Irlam och Peel Green, Salford City Council

James Prady, fullmäktigeledamot, Labour, Worsley och Westwood Park, Salford City Council

Jim Dawson, fullmäktigeledamot, Labour, Swinton och Wardley, Salford City Council

Colin Mann, fullmäktigeledamot, Plaid Cymru, Llanbradach, Caerphilly County Council

Andrew Harvey, vice gruppledare, Miljöpartiet, West Bay, Canterbury City Council

Daniela Santoro, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Burslem, Stoke-on-Trent

Alison Bruce, ordförande, Miljöpartiet, distriktsstyrelsen i Forest of Dean

Nathalie Bienfait, fullmäktigeledamot, Miljöpartiet, Bow West, London Borough of Tower Hamlets

Mona Adam, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Royal Borough of Kensington and Chelsea

Kate Lewis, f.d. fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Little Hulton, Salford City Council

James King, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Broughton, Salfords kommunfullmäktige

Rob Sharpe, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Little Hulton, Salford City Council

Irfan Syed, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Walkden South, Salford City Council

Mike Pevitt, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Claremont, Salfords kommunfullmäktige

Jenny Chidley, fullmäktigeledamot, Labour Party, Wednesbury South, Sandwell Metropolitan Borough Council

Lynne Thompson, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Ainsdale, Sefton Metropolitan Borough Council

Hannah Perkin, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Swale Borough Council

Carol Richards, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Harington, Sefton Metropolitan Borough Council

Theresa Norton, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Eastfield Ward, Scarborough Borough Council

Graham Godwin-Pearson, fullmäktigeledamot, konservativ, Axevale Ward, Sedgemoor District Council

Paul Cummins, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Church Ward, Sefton Metropolitan Borough Council

Balvinder Bains, fullmäktigeledamot, Labour Party, Upton, Slough Borough Council

David Jarman, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Longford Ward, Trafford Borough Council

Tim Weller, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Palgrave, Mid Suffolk District Council

Lauren McLay, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Plympton Chaddlewood, Plymouth City Council

Bernard Little, fullmäktigeledamot, Green Party, Walkley Ward, Sheffield City Council

Peter Garbutt, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Nether Edge och Sharrow, Sheffields kommunfullmäktige

Ruth Mersereau, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, stadsdelen, Sheffields kommunfullmäktige

Alexi Dimond, fullmäktigeledamot, Green Party, Gleadless Valley, Sheffield City Council

Martin Phipps, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, stadsdelen, Sheffields kommunfullmäktige

Richard Williams, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Stannington, Sheffield City Council

Martin Smith, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Dore och Totley, Sheffields kommunfullmäktige

Henry Nottage, fullmäktigeledamot, Green Party, Hillsborough, Sheffield City Council

Paul Turpin, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Gleadless Valley, Sheffields kommunfullmäktige

Toby Mallinson, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Hillsborough, Sheffield City Council

Simon Harris, fullmäktigeledamot, konservativ, Cleobury Mortimer, Shropshire Council

David Vasmer, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Underdale, Shropshire Council

James Frizzell, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Reddish South, Stockport Metropolitan Borough Council

Alexander Donaldson, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Cleadon Park, South Tyneside Metropolitan Borough Council

Stephen Rymer, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Chelmsley Wood, Solihulls kommunfullmäktige

Shesh Sheshabhatter, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Chelmsley Wood, Solihulls kommunfullmäktige

Mark Wilson, fullmäktigeledamot, Green Party, Smith's Wood, Solihull City Council

Caroline Ellis, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, North Town Ward, Somerset West & Taunton Council

David Herbert, fullmäktigeledamot, Miljöpartiet, Cleadon & East Boldon, South Tyneside Metropolitan Borough Council

Terry Venner, fullmäktigeledamot, oberoende, Minehead North, Somerset West & Taunton Council

Denise O'Callaghan, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, South Hams Kingsbridge, South Hams District Council

Christopher Brewis, fullmäktigeledamot, oberoende, Sutton Bridge, South Holland District Council

Peter Henderson, fullmäktigeledamot, Scottish National Party, Girvan och South Carrick, South Ayrshire Council

Paul Bearpark, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Milton & Waterbeach, South Cambridgeshire District Council

Michael Bell, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Staple Hill and Mangotsfield Ward, South Gloucestershire Council

Raj Sood, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Pilning & Severn Beach, South Gloucestershire Council

Helen Tuffin, fullmäktigeledamot, Miljöpartiet, Mid Devon District Council

Stephen Booth, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Chells Ward, Stevenage Borough Council

Martin McCabe, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Tarring Ward, Worthing Borough Council

Candy Gregory, fullmäktigeledamot, oberoende, Salmestone Ward, Thanet District Council

Kirsten Robb, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, East Kilbride East, South Lanarkshire Council

Sue Sinden, ledamot, Miljöpartiet, Redhill East, Reigate and Banstead Borough Council

Alan Currie, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Bradstowe, Thanet District Council

David Hancock, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, South Brent, South Hams District Council

Tom Loughbrough-Rudd, fullmäktigeledamot, oberoende, Lichfield - Burntwood North, South Staffordshire Council

Sarah McKeown, fullmäktigeledamot, Miljöpartiet, Beacon and Bents, South Tyneside Metropolitan Borough Council

Doreen Purvis, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, South Tyneside Metropolitan Borough Council

Martin Berry, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, St Lukes Ward, Southend-on-Sea Borough Council

Sophie Hughes-Saunier, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, St Martin's, St Martin's församlingsråd

Dave Wells, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Duffield, Amber Valley Borough Council

Nick Cox, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Ware Trinity, East Herts District Council

Richard Leeming, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Dulwich Village Ward, London Borough of Southwark

Maxine Sadza, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Milton Ward, Southend-on-Sea Borough Council

Margaret Borton, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Victoria Ward, Southend-on-Sea Borough Council

Alison Foden, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Teignmouth East, Teignbridge District Council

Anne Gray, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Loughborough Outwoods & Shelthorpe, Charnwood Borough Council

Ella Rose, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, London Borough of Barnet

Fin Craig, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Arsenal, London Borough of Islington

Louise Nixon, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Stafford Borough Council

Caroline Russell, ledamot, City Hall Greens, London Assembly

Fran Victory, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Malvern Town, Malvern Hills District Council

Martyn Madeley, fullmäktigeledamot, Green Party, Greenbank Park, Liverpools kommunfullmäktige

Craig McDonald, fullmäktigeledamot, Green Party, Rock Ferry, Wirral Borough Council

Allen Makin, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Bold och Lea, St Helens Borough Council

Paul Hooton, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Haydock, St Helens Borough Council

Glen Richards, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Bold and Lea Green, St Helens Borough Council

Peter Barnett, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Lightwater, Surrey Heath Borough Council

Keith Bothwell, fullmäktigeledamot, Miljöpartiet, Swalecliffe, Canterbury City Council

Connor Brady, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Biddulph East, Staffordshire Moorlands District Council

David Passingham, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Shipston South, Stratford-On-Avon District Council

Paul Northcott, fullmäktigeledamot, konservativ, Newcastle Rural, Staffordshire County Council

Charlotte Atkins, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Staffordshire Moorlands - Leek South, Staffordshire County Council

Gillian Pardesi, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Staffordshire County Council

Rory Leonard, fullmäktigeledamot, Labour Party, Stepping Hill, Stockport Metropolitan Borough Council

Sue Thorpe, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Bredbury & Woodley, Stockport Metropolitan Borough Council

Graham Neale, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, St George's Ward, London Borough of Southwark

Gill Cleeve, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Hathaway Ward, Stratford-On-Avon District Council

Nadine Watts, fullmäktigeledamot, Labour Party, Old Town, Swindon Borough Council

Chris Wheatley, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Northam, Torridge District Council

Kieran LaThangue-Clayton, fullmäktigeledamot, konservativ, Stowmarkets kommunfullmäktige

David Noland, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Skipton North & Embsay-with-Eastby divisionen, North Yorkshire Council

Manuela Perteghella, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Welford-on-Avon, Stratford-On-Avon District Council

Roger Harding, ledamot, Liberaldemokraterna, Bishopton Ward, Stratford-On-Avon Town Council

Andrew Jenner, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Carshalton Central, London Borough of Sutton

Martin Brown, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Bisley, Stroud District Council

Chloe Turner, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Minchinhampton, Stroud District Council

Martin Pearcy, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Coaley och Uley, Stroud District Council

Gary Luff, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Painswick & Upton, Stroud District Council

David Drew, fullmäktigeledamot och tidigare parlamentsledamot, Labourpartiet, Stroud Central, Stroud District Council

Keith Patience, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, avdelningen för hamn och Normanston, Suffolk County Council

Richard Kemp, fullmäktigeledamot, oberoende, Suffolk County Council

Amanda Boote, Fullmäktigeledamot, Oberoende, The Byfleets, Surrey County Council

Will Forster, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Woking South, Surrey County Council

Jonathan Essex, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Redhill East, Surrey County Council

Lee Alan Huntbach, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Ashton Waterloo Ward, Tameside Metropolitan Borough Council

Linda Mascot, vice borgmästare, liberaldemokrat, Goat Hall Ward, Chelmsford City Council

Sana Jafri, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, London Borough of Wandsworth

Alistair Dewhirst, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Ipplepen Ward, Teignbridge District Council

Tony Vourou, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, London Borough of Barnet

Christina Coleman, fullmäktigeledamot, Miljöpartiet, Danehill and Fletching Ward, Wealden District Council

Chris Evans, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Mayals distrikt, Swansea City and County Council

Ruth Duckworth, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Dane Valley Ward, Thanet District Council

Chris Mitchell, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Dickinsons Ward, Three Rivers District Council

Andrew Scarth, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Oxhey Hall and Hayling Ward, Three Rivers District Council

Katie Juckes, fullmäktigeledamot, konservativ, Tarleton Village, West Lancashire Borough Council

Mark Irvine, fullmäktigeledamot, oberoende, Lomond North, Argyll & Bute Council

Heather Keen, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Cliftonville West Ward, Thanet District Council

David Brenton, fullmäktigeledamot, Labour Party, Bideford South, Torridge District Council

Lynda Mullally, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Market Rasen, West Lindsey District Council

Ian Lewis, fullmäktigeledamot, konservativ, Wallasey Ward, Wirral Borough Council

Dave Taylor, fullmäktigeledamot, oberoende, Fishergate Ward, York City Council

Frances Hoskins, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Vauxhall, Tonbridge and Malling Borough Council

Daniel Jerrome, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Altrincham, Trafford Borough Council

Geoff Lawrence, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Sileby & Seagrave, Charnwood Borough Council

Ayub Khan, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Stansted South & Birchanger Ward, Uttlesford District Council

Katherine Foxhall, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Watchfield och Shrivenham, Vale Of White Horse District Council

George Darling, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Ellacombe, Torbay Council

Steve Darling, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Tormohun, Torbay Council

David Daniels, fullmäktigeledamot, Labour Party, Torfaen County Borough Council

Rose Thompson, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Brooklands Ward, Trafford Borough Council

David Armstrong, fullmäktigeledamot, Miljöpartiet, Leamington Willes, Warwick District Council

John Cummings, ledamot, Totnes stadsdelsnämnd, Totnes stadsfullmäktige

Kevin Warnes, fullmäktigeledamot, Miljöpartiet, Shipley, City of Bradford Metropolitan District Council

Irina Von Wiese, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Borough & Bankside, London Borough of Southwark

Alex Daar, verkställande ledamot för samhällsfrågor, Green Party, Hertford Bengeo, East Herts District Council

Helen Rowbottom, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Grove ward, London Borough of Hammersmith & Fulham

Geraldine Coggins, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Altrincham Ward, Trafford Borough Council

Shirley Procter, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Davyhulme East Ward, Trafford Borough Council

Jill Axford, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Davyhulme East Ward, Trafford Borough Council

Akilah Akinola, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Clifford Ward, Trafford Borough Council

Jane Brophy, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Timperley North Ward, Trafford Borough Council

Lindsay Southcombe, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Boscawen & Redannick Ward, Truro City Council

Raymond Moon, fullmäktigeledamot, Labour Party, Paddock Wood (West), Tunbridge Wells Borough Council

Louise Pepper, ledamot av kommunfullmäktige, R4U, Uttlesford

Martin D'Arcy, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Bramley Busbridge och Hascombe, Waverley Borough Council

Andrew Boff, vice ordförande, GLA Konservativa, Londonförsamlingen

Jack Hemingway, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Stanley och Outwood, Wakefields kommunfullmäktige

Margaret Dane, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, East Sheen, London Borough of Richmond upon Thames

Hayleigh Gascoigne, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Blewbury och Harwell, Vale Of White Horse District Council

Emma Goodjohn, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Dyfan, Vale of Glamorgan Council

Jessie Carter, fullmäktigeledamot, Miljöpartiet, Sudbury, Baberghs distriktsstyrelse

Terry Conrad Thompson, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, East Downs, Swale Borough Council

Anna Cope, fullmäktigeledamot, Miljöpartiet, Cage Green och Angel, Tonbridge and Malling Borough Council

Paul Barrow, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Ridgeway, Vale Of White Horse District Council

Georgie Robbins, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, St Cuthbert's Ward, Wells kommunfullmäktige

Rhiannon Eglin, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Leyton, London Borough of Waltham Forest

Kischa Green, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Cann Hall, London Borough of Waltham Forest

Norman Marshall, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, South Balham Ward, London Borough of Wandsworth

Sunny Lambe, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, London Borough of Southwark

Judi Gasser, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, London Borough of Wandsworth

Nick Palmer, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Godalming Binscombe, Waverley Borough Council

Janet Henshaw, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Warrington Borough Council

Jill Weston, fullmäktigeledamot, Labour Party, Hatfield Central, Welwyn Hatfield Borough Council

Jonathan Chilvers, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Leamington Brunswick, Warwickshire County Council

Pankit Shah, fullmäktigeledamot, Labour Party, Hatfield Central, Welwyn Hatfield Borough Council

Andrew Prosser, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Witney North Ward, West Oxfordshire District Council

Clare Turnbull, ledare för Miljöpartiet, Miljöpartiet, Gorrell, Canterbury City Council

Elizabeth Poskitt, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Woodstock, West Oxfordshire District Council

Adam Yates, fullmäktigeledamot, Labour Party, Knowsley, West Lancashire Borough Council

Genevieve Gosling, fullmäktigeledamot, konservativ, Pinkneys Green, Windsor & Maidenhead Borough Council

David Marsh, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Newbury Wash Common, West Berkshire Council

Carolyne Culver, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Ridgeway-distriktet, West Berkshire Council

Stephanie Steevenson, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Thatcham Central, West Berkshire Council

Sam Casey-Rerhaye, fullmäktigeledamot, Miljöpartiet, Sandford och Wittenhams, South Oxfordshire District Council

Stephen Hellier, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Wigan Borough Council

Helen Abrahams, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Northbrook, Worthing Borough Council

Kirsten Galea, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Wandle, London Borough of Merton

Maria MacAulay, fullmäktigeledamot, Scottish National Party, Livingston South, West Lothian Council

Bob Purser, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Abington och Phippsville, West Northamptonshire Council

Rosie Pearson, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Brize Norton och Shilton, West Oxfordshire District Council

Andrew Goodwin, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Eynsham och Cassington, West Oxfordshire District Council

Amy Tisi, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Clewer East, Windsor & Maidenhead Borough Council

Jason Walsh, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Bebington Ward, Wirral Borough Council

Julia Wakelam, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Abbeygate, West Suffolk Council

Steven Wheeler, fullmäktigeledamot, Miljöpartiet, Gorrell Ward, Whitstable, Canterbury City Council

Angela Davies, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Leasowe och Moreton East, Wirral Borough Council

Trevor Carbin, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Holt, Wiltshire Council

Nick Errington, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Tisbury, Wiltshire Council

Claire Miller, fullmäktigeledamot, Scottish Green Party, avdelning 11 - stadskärnan, Edinburghs kommunfullmäktige

Wilson Nkurunziza, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Pendleton och Charlestown, Salford City Council

Mandy Brar, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Bisham och Cookham, Windsor & Maidenhead Borough Council

Peter Graves, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Pyrford, Woking Borough Council

Arun Mummalaneni, fullmäktigeledamot, konservativ, Brookvale och Kings Furlong, Basingstoke & Deane Borough Council

Catherine Tite, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Ault Hucknall, Bolsover District Council

Stephanie Inglesfield, borgmästare, liberaldemokrat, Haywards Heath Council

Jan Whitbourn, fullmäktigeledamot, konservativ, Spalding Wygate, Lincolnshire Council

John Birch, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, South Hams Totnes, South Hams District Council

Juliet Voisey, fullmäktigeledamot, Miljöpartiet, St. Peters ward, St Albans City and District Council

Abi Smith, fullmäktigeledamot, Gröna partiet och Oberoende, Thanet Villages Ward, Thanet District Council

Jo Bird, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Bromborough Ward, Wirral Borough Council

Naomi Graham, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Prenton Ward, Wirral Borough Council

Pat Cleary, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Birkenhead och Tranmere, Wirral Borough Council

Michael Welton, biträdande ledare, Green Party, Altrincham Ward, Trafford Borough Council

Stephen Oades, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Goldsworth Park, Woking Borough Council

Hazel Thorpe, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Tarring Ward, Worthing Borough Council

Karen Lewing, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Arboretum, Worcester City Council

Hannah Cooper, fullmäktigeledamot, Miljöpartiet, Arboretum, Worcester City Council

Matt Jenkins, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Worcester - St Stephen, Worcestershire County Council

Dawn Fisher, församlingsråd, oberoende, Castlemorton, Worcestershire County Council

Matthew Jenkins, gruppledare för gröna och oberoende alliansen, gröna partiet, Worcester - St Stephen, Worcestershire County Council

Jane Leicester, fullmäktigeledamot, Miljöpartiet, Hale Ward, Trafford Borough Council

Eileen Bune, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Cookham Rise Ward, Windsor & Maidenhead Borough Council

Emma Taylor, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Heene Ward, Worthing Borough Council

Rachel Melly, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Holgate Ward, York City Council

Bryan Apsley, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Wrexham County Borough Council

Anthony Wedlake, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Coedpoeth, Wrexham County Borough Council

Emma Holland, fullmäktigeledamot, Plaid Cymru, Gwersyllt North Ward, Wrexham County Borough Council

Rachel Woods, fullmäktigeledamot, Gröna partiet, Holywood och Clandeboye, Ards & North Down Borough Council

Ricky Henderson, ledamot, Scottish Labour Party, Edinburghs kommunfullmäktige

Vicky Davies, fullmäktigeledamot, liberaldemokrat, Pilgrims Hatch, Brentwood Borough Council

Andreas Ioannidis, fullmäktigeledamot, Labourpartiet, Colindale North, London Borough of Barnet

Allan Dorans, parlamentsledamot, Scottish National Party, Ayr, Carrick och Cumnock

Wera Hobhouse, parlamentsledamot, liberaldemokrat, Bath och North East Somerset Council

Henry Smith, parlamentsledamot, konservativ, Crawley

Maggie Chapman, ledamot av det skotska parlamentet, Scottish Green Party, Edinburgh

Emma Lewell-Buck, parlamentsledamot, Labourpartiet, South Shields

 

Ledamöter av UK Parliament som skrivit under EDM 434 till stöd för växtbaserat fördrag:

Wera Hobhouse, parlamentsledamot, liberaldemokrat, Bath

Mohammad Yasin, parlamentsledamot, Labourpartiet, Bedford

Caroline Lucas, MP, Gröna partiet, Brighton

Dr Rupa Huq, parlamentsledamot, Labourpartiet, Ealing Central och Acton

Dr Lisa Cameron, parlamentsledamot, Scottish National Party, East Kilbride

Christine Jardine, parlamentsledamot, liberaldemokrat, Edinburgh West

Colum Eastwood, parlamentsledamot, Socialdemokratiska partiet och Arbetarpartiet, Foyle

David Linden, parlamentsledamot, Scottish National Party, Glasgow East

Chris Stephens, parlamentsledamot, Scottish National Party, Glasgow South West

John McDonnell, parlamentsledamot, Labourpartiet, Hayes och Harlington

Apsana Begum, parlamentsledamot, Labourpartiet, Poplar och Limehouse

Tony Lloyd, parlamentsledamot, Labourpartiet, Rochdale

Paul Blomfield, parlamentsledamot, Labourpartiet, Sheffield Central

Navendu Mishra, parlamentsledamot, Labourpartiet, Stockport

Jim Shannon, parlamentsledamot, Demokratiska unionspartiet, Strangford

Bell Ribeiro-Addy, parlamentsledamot, Labourpartiet, Streatham

Munira Wilson, parlamentsledamot, liberaldemokrat, Twickenham

Rosie Cooper, parlamentsledamot, Labourpartiet, West Lancashire

Rachael Maskell, parlamentsledamot, Labourpartiet, York Central

Jane Smith, vice ordförande, djurskyddspartiet, Alsagers kommunfullmäktige

Carla Denyer, medledare, Green Party, Clifton Down, Bristol City Council

Emma Edwards, ledare för den gröna gruppen, Green Party, Bishopston and Ashley Down, Bristol City Council

Alex Collis, vice ordförande, Labourpartiet, King's Hedges, Cambridge City Council

Sarah Merry, vice ordförande och kabinettsledamot för utbildning, Welsh Labour, Cathays, Cardiff Council

Mark Topping, ledare för fullmäktige, Green Party, Lydney West & Aylburton, Forest of Dean Council

Mike Hakata, biträdande ledare, Labourpartiet, Hermitage & Gardens, Haringey Borough Council

David Blackburn, ledare för den gröna gruppen, Green Party, Farnley och Wortley, Leeds kommunfullmäktige

Adrian Ramsay, medledare, Gröna partiet, Londonförsamlingen

Zack Polanski, biträdande ledare, Green Party, London Assembly

Sheila Berry, vice ordförande, Labourpartiet, St Helier West, Sutton Borough Council

Gröna partiet i centrala och yttre Leeds

Darlington Green Party

Enhet till vänster

Mid Sussex, Crawley & Horsham Gröna partiet

Gröna partiet i Newcastle

Olton Lib Dems

Salford Green Party

Liberaldemokraterna i Salford

South Tyneside Green Party

Det gröna partiet i Wyre Forest

Be din representant att lägga till sitt namn

Mejla dina lokala politiker idag och be dem underteckna det växtbaserade fördraget. Fyll i formuläret nedan med dina uppgifter, anpassa ditt brev om du vill och klicka sedan på knappen "Lägg till din röst" för att skicka.

Om din stad inte finns med i listan nedan kan du hitta information om din representant på din lokala råds webbplats och ladda ner vårt exempelbrev.

Vi vill gärna veta om din rådgivare svarar. Skicka alla svar som du får till [email protected].

 

VIDTA ÅTGÄRDER

Kolla in dina lokala stadskampanjer