Stödjare av det växtbaserade avtalet

Politiker

Senator Jesusa Rodríguez

Mexiko

För att veta om någon verkligen vill kämpa för rättvisa måste man se vad de äter.

Dr Sylwia Spurek

Ledamot av Europaparlamentet

Det växtbaserade fördraget är det första steget mot New Vegan Deal och total jämlikhet för att se till att inget djur lämnas kvar.

Emma Lewell-Buck parlamentsledamot

Labourpartiet, Storbritannien

Jag är stolt över att vara den första parlamentsledamoten som stöder det växtbaserade fördraget.

Eleonora Evi

Ledamot av Europaparlamentet

Vårt livsmedelssystem, som bygger på överproduktion och överkonsumtion av kött och animaliska produkter, förstör planeten samtidigt som vi inte klarar av att föda världens befolkning. Genom att förverkliga det växtbaserade fördraget kan vi äntligen göra det hållbart, hälsosamt och rättvist för alla levande varelser.

Dr Tomasz Anisko parlamentsledamot

Gröna partiet, Polen

Forskarna har klargjort att det inte kommer att vara möjligt att stoppa den katastrofala klimatförändringen utan att i grunden förändra vårt sätt att producera livsmedel och utan att jordbrukssektorn övergår från djurproduktion till hållbara växtbaserade system.

Emma Hurst parlamentsledamot

Animal Justice Party, Australien

Just nu står miljontals djur inför slakteriets skräck och vår klimatkris närmar sig oåterkalleligheten. Men det är inte för sent för en lösning. Nu är det dags att stå upp och säga sanningen och säga den högt. Låt oss vara obevekliga. Låt oss kräva förändring. Låt oss resa oss utan rädsla och tala ut mot orättvisor.

Swapnil Avinash Bandekar

Korporator, Shiv Sena, Mumbai, Indien

Jag stöder det växtbaserade fördraget eftersom det är viktigt att vi snabbt sätter detta i förgrunden - det är planetens framtid och alla som lever här!

Juan Carlos Losada Vargas

Ledamot av representanthuset, Colombia

Det finns ingen planet B. Våra prioriteringar måste ändras nu, vi måste agera, vårt hus brinner ner och vi kan inte bara vara åskådare, vi måste fatta de rätta besluten.

Diego Ibáñez

Miljökommissionen, Chile

Klimatkrisen är också politisk. I dag måste vi radikalt förändra vårt sätt att leva kollektivt, upphöra med den irrationella konsumtion som förstör ekosystemen, vara medvetna om att vi är en enda värld med naturen och att det inte finns någon morgondag om vi inte ändrar politiken i dag.

Politiker per land

Argentina

Lisandro Zeno, Demokratiska progressiva partiet, Rosario

Australien

Animal Justice Party

Animal Justice Party South Australia

Emma Hurst parlamentsledamot

Andy Meddick parlamentsledamot

Mark Pearson parlamentsledamot

Peter Castaldo, Banyule Council

Lisa Baker, arbetarpartiets representant för Maylands i parlamentet i WA, Perth

Daniele Benedetti, Wollongong City Council

Kanada

Kanadas djurskyddsparti

Waterloos gröna parti

Kim Fogtmann, Prince George, British Columbia

Rådsledamot Alison Gu, Burnaby stad

Rådsledamot James Gordon, avdelning 2, Guelphs stad

Rådsledamot Rodrigo Goller, avdelning 2, Guelphs stad

Debbie Chapman, stadsdel 9, Kitchener City

Rådsledamot Megan Curren, rådsledamot, North Vancouver

David Wood, kandidat till kommunfullmäktige i oktober i South Bruce, Ontario, Kanada

Parlamentsledamot Elizabeth May, ledare för det gröna partiet för Saanich-Gulf Islands

Julie Dzerowicz, parlamentsledamot för Davenport, Toronto City

Rådsledamot Jaye Robinson, Don Valley West, Toronto stad

Rådsledamot Josh Matlow, Toronto-St. Paul's, Torontos stad

Parthi Kandavel, kandidat till stadsfullmäktige i Scarborough Southwest, Toronto stad

Rådsledamot Pete Fry, Vancouver City

Rådsledamot Michael Wiebe, Vancouver City

Kemal Ahmed, kandidat för NDP i York Centre i det kanadensiska federala valet 2021

Chile

Diego Ibáñez, ordförande för kommissionen för vattenresurser, samt ledamot av konstitutionsutskottet och miljöutskottet.

Sebastián Farfán, Consejero Regional Distrito 7, Core Elect (regionråd)

Valeria Melipillan , borgmästare i Quilpué och El Belloto

Colombia

Juan Carlos Losada Vargas, ledamot av Colombias representanthus

Europa

Europa Verde

Martin Buschmann Europaparlamentsledamot

Ciarán Cuffe, Europaparlamentsledamot

Rosa D'Amato Europaparlamentsledamot

Clare Daly, Europaparlamentsledamot

Eleonora Evi Europaparlamentsledamot

Francisco Guerreiro, Europaparlamentsledamot

Anja Hazekamp Europaparlamentsledamot

Corrao Ignazio Europaparlamentsledamot

Katrin Langensiepen Europaparlamentsledamot

Tilly Metz, Europaparlamentsledamot

Dr Sylwia Spurek Europaparlamentsledamot

Finland

MP Mai Kivelä, Member of the Finnish Parliament, Helsinki City Councillor

Tyskland

Edith Bartelmus-Scholich, landstalesperson för den nationella arbetsgruppen "Ekologisk plattform".

Philipp Bruck, MdBB, Gröna partiet

Camila Cirlini, ledamot av kommunparlamentet i Guetersloh

Beate Saul, rådsledamot för Volt Bonn

Ali Kaya, ledamot av stadsfullmäktige i Dinslaken för partiet AWG

Peter Ries, Garath och Hellerhof, Düsseldorf

Ingrid Silvasi, Bezirksvertretung (Innenstadt-West Dortmund), Bündnis 90/Die Grünen

Luis Hotten, Sprecher (Grüne Jugend Dortmund), Bündnis 90/Die Grünen

Berit Heller, partiet Die Linke, Mitglied Stadtbezirksbeirat, Dresden

Herbert Förster, Piratenpartei Deutschland, Frankfurt

Katrin Langensiepen, Die Grünen, ledamot av Europaparlamentet, Hannover

Marie Burnelei, Die PARTEI, Anti-Diskriminierungsbeauftragte, München

Nicola Holtmann, ÖDP-rådsledamot, München

Julia Schmitt-Thiel, stadsfullmäktigeledamot SPD/Volt, München

Maris Burneleit, ledamot av Münchens stadsfullmäktige för Die PARTEI

Patrick Alberti, ledamot av regionfullmäktige i Oftersheim, Gröna partiet

Knut Dörfel, partiet Die Linke

Nora Bihlmayer, Landesvorsitzende V-Partei³, Stuttgart

 

Ghana

Kwame Tenkorang, ghanansk diplomat och personal inom utrikesförvaltningen

Indien

Korporal Dinesh Bub, korporal för Nationalist Congress Party i Amravati-distriktet.

Sunil Panjabrao Deshmukh, ledamot av den lagstiftande församlingen från valkretsen Amravati, Maharashtra, Indien. Ledamot av Indian National Congress

Kiritsinh Rana, Cabinet Minister of Forest, Environment, Climate Change, Printing and Stationery in Government of Gujarat. Member of Legislative assembly from Limbdi in Gujarat.
Mayor of Jabalpur City Mr. Jagat Bahadur Annu, Indian National Congress for Jabalpur

Member of Parliament and Senior Advocate at the Supreme Court of India Mr. Vivek Tankha, Indian National Congress for Jabalpur Constituency

Member of the Legislative Assembly, and former minister Mr. Lakhan Ghangoriya for Jabalpur East

Shivkumar Mishra, vice ordförande för Mandla Distriktkongresskommittén

Swapnil Bandekar, Shiv Senas korporativ för Nallasopara

Member of Legislative Assembly, Mr. Ashok Rohani for Jabalpur Cantt Vidhan Sabha Constituency

Irland

Ledamot O'Rourke, Dublin

Israel

Alon Tal, ledamot av den israeliska Knesset

Eli Avidar, minister

Moshe "Mossi" Raz, Meretz-partiet, ledamot av Knesset

Yasmin Friedman (Yesh Atid), ledamot av Knesset

Ledamot Hila Laufer, Haifa

Dror Ben Ami, grundare av det gröna partiet, Herzliya

Miki Haimovich, tidigare ledamot av den israeliska Knesset, Tel Aviv

Italien

Giovani Comuniste/i

Rifondazione Comunista

Sinistra x Roma

Maurizio Acerbo. Nationell sekreterare för partiet Rifondazione Comunista.

Paolo Berdini, konsult för stadsplanering i regionen Lazio

Daniele Diaco, politiker

Stefano Fassina. Ledamot av Republiken Italiens parlament och kommunalråd i Rom, tidigare biträdande ekonomiminister.

Elena Fattori, italiensk senator och sekreterare i jordbrukskommissionen

Rådsledamot Marianna Duregon, Lista Sorino för Noale

Luigi Felaco, miljöpartiets ledamot i Neapel

Giuliano Granato, national speaker for Potere Al Popolo, Naples

Luca Di Costanzo, rådman IX Neapels kommun

Nicola Frantoianni, ledamot av Republiken Italien och sekreterare för Sinistra Italiana

Giuseppe Libutti, advokat, politiker, kandidat till Roms stadsfullmäktige.

Elena Mazzoni, nationell miljöansvarig på Rifondazione Comunista Party

Paola Nugnes, ledamot av den italienska senaten

Aurora Serra, IdeAzione Bussero Condivisa

Mexiko

Alessandra Rojo de la Vega

Senator Jesusa Rodriguez

Gabriela Cárdenas, stadsfullmäktigeledamot, Zapopan

Nederländerna

De Groenen (De gröna)

Partij voor de Dieren (Parti för djuren): Ijanuari 2022 lade Party of the Dieren fram en motion i det nederländska parlamentet där regeringen uppmanas att underteckna det växtbaserade fördraget.

Matthijs Pontier, Piratenparti, Amsterdam

Hanneke Schmeets, Partij voor de Dieren, Den Haag

Inge-Astrid van Dijk, Partij voor de Dieren, Groningen

Manon van der Meulen, Partij voor de Dieren, Groningen

Marije Visser, Partij voor de Dieren, Groningen

Marrit Nijdam, Partij voor de Dieren, Groningen

Wesley Pechler, Partij voor de Dieren, Groningen

Wynanda van de Land, Partij voor de Dieren, Groningen

Malcolm Jones, Partij voor de Dieren, Leiden

Michantely De Jong, BIJ1 party, Rotterdam

Peggy Cremers, Partij voor de Dieren, Tilburg

René van der Kruk, Partij voor de Dieren, Utrecht

Kees de Graaf, Partij van de Arbeid, Zuidlaren

Nepal

Sherbahadur Kunwar, CPN (Unified Socialist), Minister of Labour, Employment and Social Security, Kathmandu

Nya Zeeland

Rådsledamot Peter Castaldo, Griffin Ward

Norge

Hanne Feragen, ledare för MDG Røros och 1:e vice ordförande i Trøndelags länsstyrelse

Panamá

Walkiria Chandler D'Orcy, suppleant för Republiken Panama

Filippinerna

Jhay Gaspar, ansvarig för ungdomsutveckling, Ormoc

Polen

Partia Zieloni - det polska gröna partiet

Ung vänster

 

Parlamentsledamot Tomasz Aniśko

Urszula Sara Zielińska , medordförande och parlamentsledamot för Miljöpartiet de gröna

Filip Pelc, Białołęka-distriktet, Warszawa

Wanda Majewska, Partia Zieloni, Warszawa

Portugal

Inês de Sousa Real, parlamentsledamot och talesperson för parlamentsgruppen People Animals Nature

Isabel Ferreira, PAN-politiskt parti, Moita

Sónia Pires, Tavira City councillor, Socialist Party, Tavira

Sydafrika

Alan Winde, premiärminister i Västra Kapprovinsen

Sverige

Therese Ericsson, partiledare, Djurens parti

Turkiet

Besriye Tekgür, ordförande för HDP:s provinsstyrelse i Izmir

Özlem Teke, medordförande för De gröna, Turkiet 

Storbritannien

 

Groups

South Tyneside Green Party

Enhet till vänster

Salford Liberal Democrats

Wyre Forest Green Party

 

MPs

Kerry McCarthy, parlamentsledamot för Bristol West

Henry Smith, MP for Crawley

Emma Lewell-Buck, parlamentsledamot för South Shields

 

Councillors

Ann Bridges, konservativ vice ordförande för distriktet Widewater, Lancing, Adur District Council

Cllr. Jane Smith, Animal Welfare Party Councillor for Alsager Town Council

Barry McKee, miljöpartistiskt kommunalråd för Bangor West, Ards & North Down Borough Council

Lauren Kendall, miljöpartistiskt ledamot i Ards & North Down Borough Council (kommunfullmäktige)

Cllr. John Shephard, Labour Party Councillor for Worksop South East, Bassetlaw District Council

Ruth Malloy, liberaldemokratiskt ledamot för Weston, Bath & North East Somerset Council

Shaun Stephenson-McGall, Liberaldemokraternas vice ordförande för Oldfield Park-avdelningen, Bath & North East Somerset Council

Lucy Bywater, miljöpartistiskt ledamot för Castle Ward, Bedford Borough Council

Cllr. Christine Catterall, Conservative Party Councillor for Bexleyheath and Crayford, Bexley Borough Council

David Smith, Labourpartistiskt ledamot för Darwen West, Blackburn with Darwen Council

L-J Evans, Poole People Councillor för Poole Town, Bournemouth, Christchurch och Poole.

Sandra Moore, liberaldemokratiskt ledamot för Canford Heath, Bournemouth, Christchurch och Poole

Caroline Whitaker, miljöpartistiskt ledamot i Craven-avdelningen, Bradford Metropolitan District Council

Susan Dowling, labourpartistiskt ledamot för Thetford East, Breckland District Council

Cllr. Amy Heley, Green Party Councillor for Preston Park, Brighton and Hove City Council

Amirah Cole, Labourpartistiskt rådsledamot för Ashley, Bristol City Council

Andrew Varney, biträdande borgmästare 2021-2022, liberaldemokratiskt ledamot för Brislington West, Bristol City Council

Barry Parsons, miljöpartistiskt ledamot i Easton-avdelningen, Bristol City Council

Carla Denyer, miljöpartistiskt rådsledamot för Clifton Down, Bristol City Council

Christine Townsend, miljöpartistiskt ledamot för Southville, Bristol City Council

David Wilcox, miljöpartistiskt ledamot för Lockleaze, Bristol City Council

Ed Plowden, miljöpartistiskt rådsledamot för Windmil Hill, Bristol City Council

Heather Mack, miljöpartistiskt ledamot för Lockleaze, Bristol City Council

Katy Grant, miljöpartistiskt rådsledamot för Clifton, Bristol City Council

Martin Fodor, miljöpartistiskt rådsledamot för Redland, Bristol City Council

Mohamed Makawi, miljöpartistiskt kommunalråd för Cotham-avdelningen i Bristol City Council.

Philippa Hulme, Labourpartistiskt rådsledamot för Horfield, Bristol City Council

Tim Wye, miljöpartistiskt rådsledamot för Ashley, Bristol City Council

Eleanor Laming, miljöpartistiskt ledamot för Brundall Ward, Broadland District Council (distriktsstyrelsen i Broadland)

Ewan Jones, borgmästare för det gröna partiet i Brutons stadsfullmäktige.

Paul Cropper, konservativt ledamot av Bury Borough Council

Cllr. Siân Berry, Green Party Councillor for Highgate ward, Camden Borough Council

Neil Gulliver, konservativt rådsledamot för Chelmer Village och Beaulieu Park, Chelmsford City Council

Linda Mascot, liberaldemokratisk vice borgmästare för Goat Hall-avdelningen, Chelmsford City Council

Ian Middleton, miljöpartistiskt rådsledamot för Oxdshire, Cherwell District Council

Dave Jones, ledamot av Labourpartiet för Glyn y Marl Ward, Conwy County Borough Council

Tamsyn Widdon, miljöpartistiskt rådsledamot för Penryn Ward, Cornwall Council

Loic Rich, oberoende rådsledamot för Cornwall Council

Cllr. Richard Morgan, Conservative Councillor for Grumbolds Ash with Avening, Cotswold District Council

Jayne Innes, ledamot av Labourpartiet i Whoberley-avdelningen, Coventry City Council

Asha Masih, konservativt partiråd för Westwood-avdelningen, Coventry City Council

Smita Raja, Labourpartistiskt rådsledamot för Northgate & West Green, Crawley Borough Council

Tina Belben, konservativt rådsledamot för Pound Hill North & Forge Wood, Crawley Borough Council

Cllr. Ria Patel, Green Party Councillor for Fairfield, Croydon Borough Council

Leila Ben-Hassel, Labourpartistiskt ledamot för Norbury och Pollards Hill, Croydon Council, London.

Matthew Buckler, miljöpartistiskt ledamot för Stanton, Matlock, Derbyshire Dales District Council (distriktsråd för Derbyshire Dales)

Brian Heatley, miljöpartistiskt rådsledamot för Rodwell och Wyke, Dorset Council

Cllr. Jon Orrell, Green Party Councillor for Melcombe Regis, Dorset Council

Cllr. Dave Bolwell, Conservative Councillor for Bridport, Dorset Council

Cllr. Clare Sutton, Green Party Councillor for Rodwell and Wyke, Dorset Council

Miriam Rice, ledamot av Labourpartiet i Northolt Mandeville-avdelningen, Ealing Borough Council.

Andrew Steed, liberaldemokratiskt ledamot i Southfield-avdelningen, Ealing Borough Council

Cllr. Denise Bickley, Independent Councillor for Sidmouth Town, East Devon District Council

Cllr. Ben Crystall, Green Party Leader for Hertford Bengeo, East Hertfordshire District

Wendy Maples, miljöpartistiskt ledamot för Lewes, East Sussex County Council

Scott Arthur, skotsk labourpartistiskt ledamot för Colinton/Fairmilehead i Edinburghs kommunfullmäktige.

Claire Miller, skotsk miljöpartistiskt ledamot för distrikt 11 - centrum, Edinburghs kommunfullmäktige.

Jemima Moore, oberoende rådsledamot för Newtown & St Leonards, Exeter City Council

Diana Moore, miljöpartistiskt ledamot för St David's Ward, Exeter City Council

Amy Sparling, miljöpartistiskt kommunalråd för St David's Ward, Exeter City Council

Carol Bennett, miljöpartistiskt ledamot för Heavitree-avdelningen, Exeter City Council

Tess Read, miljöpartistiskt rådsledamot för St David's, Exeter City Council

Joshua Ellis-Jones, Labourpartistiskt ledamot för Topsham, Exeter City Council

David Healey, ledamot av Labourpartiet i Caergwrle-avdelningen, Flintshires länsstyrelse.

David Evans, ledamot av Labourpartiet i Shotton-avdelningen, Flintshires länsstyrelse.

Sam Swash, Labourpartistiskt rådsledamot för Mancot, Flintshire County Council

Dan Rose, ledamot av Labourpartiet i Buckley: Bistre West, Flintshire County Council

Chris McFarling, miljöpartistiskt ledamot för Sedbury, Forest of Dean-distriktet

Bailie Sharon Greer, skotsk labourpartistiskt rådsledamot för nordöstra delen av Glasgows kommunfullmäktige.

Martha Wardrop, miljöpartistiskt ledamot för Hillhead i Glasgows kommunfullmäktige.

Bailie Paul McCabe, skotsk nationalpartistiskt (SNP) ledamot för Linn i Glasgows kommunfullmäktige.

Cllr. Jon Cousins, Green Party Mayor for St Edmund’s Ward, Glastonbury Town Council

Cllr. Ian Mutch, Green Party Councillor for St Benedict’s Ward, Glastonbury Town Council

Cllr. Lokabandhu, Green Party Councillor for St Edmund’s Ward, Glastonbury Town Council

Cllr. Mike Smyth, Green Party Councillor for St Mary’s Ward, Glastonbury Town Council

Cllr. Indra Donfrancesco, Green Party Councillor for St Benedict’s Ward, Glastonbury Town Council

Cllr. Serena Roney-Dougal, Green Party Councillor for St Edmund’s Ward, Glastonbury Town Council

Cate Cody, miljöpartistiskt kommunalråd för Tewkesbury, Gloucestershire County Council

Cllr. Lade Hephzibah Olugbemi, Labour Party Councillor for West Thamesmead, Greenwich Borough Council

Cllr. Alastair Binnie-Lubbock, Green Party Councillor for Hackney Downs ward, Hackney Borough Council

Sabina Arthur, Labourpartistiskt rådsledamot för Braybrook, Hastings Borough Council

Richard Nicholson, miljöpartistiskt rådsledamot för Heath, Haywards Heath Council

Louis Stark, liberaldemokratiskt ledamot för Ross West, Herefordshire Council

Jeremy Milln, miljöpartistiskt ledamot för Hereford (Central), Herefordshire Council

Cllr. Bob Platt, Green Party Councillor for Steyning And Ashurst ward, Horsham District Council

Michael Croker, miljöpartistiskt ledamot för Bramber, Upper Beeding och Woodmancote, Horsham District Council (distriktsråd)

Joan Grech, miljöpartistiskt ledamot för Storrington och Washington, Horsham District Council (distriktsstyrelsen)

Cllr. Claire Critchison, Alliance Group Councillor for Chale Niton and Shorwell, Isle of Wight Council

Dave Poyser, ledamot av Labourpartiet i Hillrise-avdelningen, Islington Borough Council

Cllr. Benali Hamdache, Green Party Councillor for Highbury, Islington Borough Council

Frank De Molfetta, ledamot för Labourpartiet i Lancashire County

Abi Mills, miljöpartistiskt kommunalråd för Scotforth West Ward, Lancaster City Council

Faye Penny, ekosocialistisk oberoende rådsledamot för John O'Gaunt-avdelningen i Lancaster City Council.

Alistair Sinclair, ekosocialist och oberoende rådsledamot för John O'Gaunt Ward, Lancaster City Council

Hemant Rae Bhatia, Labourpartistiskt ledamot för Beaumont Leys, Leicesters kommunfullmäktige.

Geoff Whittle, ledamot av Labourpartiet i Knighton-avdelningen, Leicesters kommunfullmäktige.

Patrick Kitterick, ledamot av Labourpartiet i Castle Ward, Leicesters kommunfullmäktige.

Alan Tormey, liberaldemokratiskt ledamot av Liverpools kommunfullmäktige

Richard Kemp CBE, liberaldemokratiskt ledamot i Wavertree, Liverpools kommunfullmäktige.

Alison Kelly, ledamot av Labourpartiet i Haverstocks distrikt, London Borough of Camden Council

Sue Anderson, ledamot av Labourpartiet i London Borough of Harrow Council (London stadsdel Harrow)

Andrew Malcolm, ledamot av Labourpartiet i High Town-avdelningen, Luton Borough Council.

Mary Crumpton, grön kandidat i lokalvalet i Chorlon, Manchester

Rob Nunney, miljöpartistiskt rådsledamot för Woodhouse Park, Manchester City Council

Tom Ronan, liberaldemokratiskt ledamot för Wells St. Thomas, Mendip District Council

Lois Rogers, liberaldemokratiskt ledamot för Wells Central Ward, Mendip District Council

Cllr. Lindsay MacDougall, Green Party Councillor for St Marys, Glastonbury Town Council and, Mendip District Council & Glastonbury Town Council

Linda Kirby, Labourpartistiskt ledamot för Graveney, Merton London Borough Council

Cllr. Anne Eves, Green Party Councillor for Burgess Hill – Leylands, Mid Sussex District Council

Jennifer Wilson-Marklew, Labourpartistiskt ledamot i Stony Stratford-avdelningen, Milton Keynes Council

Pauline Wallis, ledamot av Labourpartiet i Central Milton Keynes distrikt, Milton Keynes Council

Lara Ellis, ledamot av Labourpartiet i Heaton-avdelningen i Newcastle upon Tyne City.

Ben Price, miljöpartistiskt ledamot för Thorpe Hamlet, Norfolks länsstyrelse

Jamie Osborn, miljöpartistiskt ledamot för Mancroft City and County, Norfolks länsstyrelse.

Carol Stanier, liberaldemokratiskt kommunalråd för Royston Heath, North Hertfordshire District Council

Georgie Perry-Warnes, liberaldemokratiskt kommunalråd för Holt, North Norfolk District Council

Emily Fedorowycz, miljöpartistiskt kommunalråd för Kettering, North Northamptonshire Council

Dez Dell, miljöpartistiskt ledamot för Clover Hill, North Northamptonshire Council

Lesley Grahame, miljöpartistiskt rådsledamot för Thorpe Hamlet, Norwich City Council

Lucy Galvin, miljöpartistiskt kommunalråd för Nelson Ward, Norwich City Council

Paula Dunne, Labourpartistiskt rådsledamot för Cowley, Oxfords kommunfullmäktige

Vanessa Thomas, ledamot av Pembrokeshire County Council

Doug Cresswell, miljöpartistiskt ledamot för Katesgrove, Reading Borough Council

Dave McElroy, miljöpartistiskt ledamot för Redlands, Reading Borough Council

Josh Williams, miljöpartistiskt ledamot för Park Ward, Reading Borough Council

James Moore, liberaldemokratiskt ledamot för Tilehurst, Reading Borough Council

Dan Owen-Jones, Labourpartistiskt rådsledamot för Tonyrefail East, Rhondda Cynon Taf Council

Bev Place, Labourpartistiskt rådsledamot för North Heywood, Rochdale Borough Council

Billy Sheerin, Labourpartistiskt rådsledamot för Castleton, Rochdale Council

Ashan Jeeawon, oberoende rådsledamot för Bexhill St Stephens, Rother District Council

Hannah Robinson-Smith, Labourpartistiskt ledamot för Cadishead och Lower Irlam, Salford City Council

Graham Godwin-Pearson, konservativt ledamot för Axevale-avdelningen, Sedgemoor District Council

Bernard Little, miljöpartistiskt ledamot för Walkley-avdelningen i Sheffields kommunfullmäktige.

Julia Evans, miljöpartistiskt ledamot i Radbrook-avdelningen, Shropshire Council

Karl Macnaughton, miljöpartistiskt kommunalråd för Chelmsley Wood, Solihull City Council

Cllr. Stephen Rymer, Green Party Councillor for Chelmsley Wood, Solihull City Council

Ian Aldridge, oberoende ledamot för Watchet & Williton, Somerset West & Taunton Council

Caroline Ellis, liberaldemokratiskt ledamot i North Town-avdelningen, Somerset West & Taunton Council

David Herbert, miljöpartistiskt kommunalråd för Cleadon och East Boldon, South Tyneside Council

Martin Berry, Labourpartistiskt ledamot för St Lukes Ward, Southend On Sea City Council

Brian Beggs, konservativt partiråd för St Lukes Ward, Southend On Sea City Council

Maxine Sadza, ledamot av Labourpartiet i Milton-avdelningen, Southend On Sea City Council

Richard Leeming, ledamot av Labourpartiet i distriktet Dulwich Village, Southwark Borough Council.

Sophie Hughes-Saunier, miljöpartistiskt rådsledamot för St Martin's, St Martin's Parish Council

Stephen Booth, liberaldemokratiskt ledamot för Chells Ward, Stevenage Borough Council

Gill Cleeve, liberaldemokratiskt ledamot för Hathaway-avdelningen, Stratford-On-Avon District Council

Cllr. Manuela Perteghella, liberaldemokratiskt ledamot för Welford-on-Avon, Stratford-On-Avon District Council

Cllr. Roger Harding, Liberal Democrat Councillor for Bishopton ward, Stratford-On-Avon Town Council

Lee Alan Huntbach, miljöpartistiskt kommunalråd för Ashton Waterloo, Tameside Metropolitan Borough Council.

Janet Bradford, Newton Says No Councillor för Newton Abbot, Teignbridge District Council (Teignbridge distriktsråd)

Alistair Dewhirst, Liberaldemokraternas vice ledare för Ipplepen-avdelningen, Teignbridge District Council

Andrew Scarth, liberaldemokratiskt ledamot för Oxhey Hall och Hayling, distriktsråd för Three Rivers District Council.

Chris Mitchell, miljöpartistiskt ledamot för Dickinsons Ward, Three Rivers District Council (distriktsråd för Three Rivers)

Daniel Jerrome, miljöpartistiskt ledamot för Altrincham, Trafford Borough Council

Geraldine Coggins, miljöpartistiskt kommunalråd för Altrincham-avdelningen, Trafford Borough Council

Rose Thompson, ledamot av Labourpartiet i Brooklands distrikt, Trafford Borough Council.

Cllr. Lindsay Southcombe, Green Party Councillor for Boscawen & Redannick Ward, Truro City Council

Ellen Neville, Tunbridge Wells Alliance Councillor för Hawkhurst och Sandhurst, Tunbridge Wells Borough Council (kommunfullmäktige i Tunbridge Wells)

Ayub Khan, liberaldemokratiskt ledamot för Stansted South & Birchanger, Uttlesfords distriktsstyrelse

Hayleigh Gascoigne, liberaldemokratiskt ledamot för Blewbury och Harwell, Vale of White Horse District Council

Paul Barrow, liberaldemokratiskt ledamot för Ridgeway, Vale of White Horse District Council

Jack Hemingway, biträdande ledare för Stanley och Outwood i Wakefields kommunfullmäktige för Labourpartiet.

Cllr. Rhiannon Eglin, Labour Party Councillor for Leyton, Waltham Forest Borough Council

Cllr. Leonie Cooper, Labour Party Councillor for Merton and Wandsworth, Wandsworth Borough Council

Andrew Prosser, miljöpartistiskt ledamot i Witney North Ward, West Oxfordshire District Council (distriktsråd)

Elizabeth Poskitt, liberaldemokratiskt ledamot för Woodstock, West Oxfordshire District Council

Rosie Pearson, miljöpartistiskt ledamot för Brize Norton och Shilton, West Oxfordshire District Council

Andy Goodwin, liberaldemokratiskt ledamot för Eynsham och Cassington, West Oxfordshire District Council

Trevor Carbin, liberaldemokratiskt ledamot för Holt, Wiltshire Council

Cllr. Amy Tisi, liberaldemokratiskt ledamot för Clewer East, Windsor & Maidenhead Borough Council

Ian Lewis, konservativt ledamot för Wallasey-avdelningen, Wirral Borough Council

Jason Walsh, miljöpartistiskt ledamot i Bebington-avdelningen, Wirral Borough Council

Jo Bird, miljöpartistiskt ledamot i Bromborough-avdelningen, Wirral Borough Council

Naomi Graham, miljöpartistiskt kommunalråd för Prenton-avdelningen, Wirral Borough Council

Cllr. Vicky Caulfield, Green Party Councillor for Blakebrook and Habberle, Wyre Forest District

 

Medlemmar i det brittiska parlamentet som undertecknat EDM 434 till stöd för det Växtbaserade avtalet

Emma Lewell-Buck, parlamentsledamot för Labour i South Shields

Colum Eastwood, parlamentsledamot för Socialdemokraterna och Labour för Foyle

Wera Hobhouse, liberaldemokratiskt parlamentsledamot för Bath

Jim Shannon, parlamentsledamot för Democratic Union Party i Strangford

Bell Ribeiro-Addy, parlamentsledamot för Labour i Streatham

Tony Lloyd, parlamentsledamot för Labour i Rochdale

Christine Jardine, liberaldemokratisk parlamentsledamot för Edinburgh West

Caroline Lucas, grön parlamentsledamot för Brighton

Navendu Mishra, parlamentsledamot för Labour i Stockport

Rosie Cooper, parlamentsledamot för Labour i West Lancashire

Dr Lisa Cameron, parlamentsledamot för Scottish National Party för East Kilbride, Strathaven och Lesmahagow

John McDonnell, parlamentsledamot för Labour i Hayes och Harlington

Paul Blomfield, parlamentsledamot för Labour i Sheffield Central

Chris Stephens, skotska nationalpartiet för Glasgow South West

Munira Wilson, liberaldemokratiskt parlamentsledamot för Twickenham

David Linden, parlamentsledamot för det skotska nationalpartiet i Glasgow East

Apsana Begum, parlamentsledamot för Labour för Poplar och Limehouse

Mohammad Yasin, parlamentsledamot för Labour i Bedford

Dr Rupa Huq, parlamentsledamot för Labour i Ealing Central och Acton

Rachael Maskell, parlamentsledamot för Labour i York Central

Förenta staterna

Gröna partiet Maricopa County

 

Tammy Fiebelkorn, Albuquerque City Council Member for District 7

Daniela Silva, ledamot av Austin City Council för distrikt 3

David Michel, delstatsrepresentant för 146:e distriktet, Connecticut

Mayor Justin Massey, Hermosa Beach, California,

Adriane Johnson, senator i Illinois för det 30:e distriktet

Paul Koretz, ledamot av stadsfullmäktige i Los Angeles 

Nithya Raman, ledamot av stadsfullmäktige i Los Angeles

Ann Schneider, borgmästare i Millbrae

Pricey Harrison, ledamot av NC:s representanthus

Richard N. Gottfried, New York Assembly, distrikt 75

Councilmember Shahana Hanif, District 39 New York City Council

Rebecca A. Seawright, New Yorks församlingsdistrikt 76

Julia Salazar, senator i delstaten New York

Dominique Johnson, ledamot av kommunfullmäktige i staden Norwalk, CT

Jon Thompson, kandidat till Sedonas stadsfullmäktige, Sedona

Gay Lynn Bennion, ledamot av Utahs representanthus från 46:e distriktet.

Francesca Hong, ledamot av delstatsförsamlingen i Wisconsin

Melissa Agard, delstatssenaten i Wisconsin, distrikt 16

Supreme Moore Omokunde, Wisconsins statsförsamling, representerar församlingsdistrikt 17

 

 

Uruguay

Mario Bergara. Senator från Uruguay. Ekonom, revisor, professor och politiker i Frente Amplio.

Gör / Agera

Inbjud din stad att stödja PBT

STORBRITANNIEN: Be din parlamentsledamot att underteckna EDM 434

Läs det öppna brevet som undertecknats av politiker